Inovatyvus neproduktyvaus dirvožemio atkūrimo būdas, panaudojant meliorantą iš sapropelio: 5 kartus pigesnis
2024-09-05
JTO duomenimis, kasmet pasaulyje degraduoja apie 12 000 000 ha dirvožemio. Europos Sąjungos vykdomos Misijos „Rūpintis dirvožemiu – rūpintis gyvybe“ tikslas: iki 2030 m. užtikrinti, kad kiekvienoje ES šalyje bent 75% dirvožemių būtų geros būklės ir galėtų teikti esmines paslaugas.
Pasaulio mokslinė-technologinė aplinka suformavo koncepciją: be humuso atkūrimo dirvožemis nebus atkurtas, o humusas nebus atkurtas be organinių medžiagų. Pagal statistinius duomenis rinkoje yra kritinis organinių medžiagų deficitas. Siekiant kasmet degraduojančius 12 000 000 ha dirvožemio atkurti, esama pasaulinė mėšlo pasiūla sudaro tik 4% poreikio, vermikomposto atinkamai tik 0,03% poreikio.
Žiedinė ekonomika numato maisto organines atliekas perdirbti ir panaudoti. Pagal statistikos duomenis, perdirbus visos Europos Sąjungos maisto virtuvės visas atliekas gali būti pagaminta tik apie 5% organinių medžiagų viso poreikio 12 000 000 ha dirvožemio atkūrimui.
Reikalinga alternatyva
Tai gėlo vandens ežerų natūralių organinių-mineralinių nuosėdų kompleksas – sapropelis, kurio pasauliniai ištekliai sudaro virš 100 milijardų tonų. Sapropelio panaudojimą žemės ūkyje leidžia Europos KomisijosĮgyvendinimoreglamentas(ES) Nr. 354/2014. Melioranto iš sapropelio, panaudojimas neproduktyvaus dirvožemio atkūrimui yra žinomas mokslui ir rinkai. Moksliniais lauko tyrimais Egipte, Bachreine, Jungtiniuose Arabų Emiratuose nustatyta būtina veiksminga melioranto iš sapropelio įterpimo norma tradicinėje technologijoje 60 t/ha. Esant tokioms įterpimo normoms, investicija į dirvožemio atkūrimą komerciškai yra nerentabili ir faktiškai nevyksta.
Inovatyvus sprendimas
Tai Lietuvos kompanijos GJ Magma Ltd. sukurta žemės ūkio technologija „Scarabaeus“, kuri įgalina sumažinti įterpiamo dirvos gerintojo kiekį 5 kartus ir užtikrina, kad atkurtame plote dirvožemis būtų tokio pat derlingumo, kaip įterpus pilną nesumažintą kiekį. Vietoj tradicinėje technologijoje nustatytos normos 60 t/ha, pakanka įterpti 12 t/ha.
Moksliniai tyrimai
Pirmą kartą lauko moksliniai tyrimai buvo atlikti Lietuvoje 2019-2021 m. Smėlio-žvyro karjero smėlio grunte su technologija „Scarabaeus“, panaudojus meliorantą iš sapropelio ir durpių mišinio, buvo dirbtinai sukurtas derlingas dirvožemis iki lygio, tinkamo augalininkystei.
Buvo lyginama tradicinė technologija, įterpiant 60 t/ha melioranto, su inovatyvia „Scarabaeus“ technologija, įterpiant 12 t/ha melioranto. Mokslinius tyrimus vykdė Latvijos žemės ūkio universitetas ir Lietuvos Vytauto didžiojo universitetas. Ekspertinį vertinimą atliko daktaras A.M. Fullen, Anglijos Vulverhamptono universiteto profesorius. Augalų vegetacija buvo tiriama du metus.
Rezultatas: su „Scarabaeus“ technologija 5 kartus sumažinus sapropelio įterpimo normą, buvo gauti derliai, prilyginami derlingiems Lietuvos dirvožemiams.
Antrą kartą lauko moksliniai tyrimai buvo atlikti 2023 m. Ispanijoje, Almerijos provincijoje Tabernaso dykumoje. Su technologija Scarabaeus neproduktyvus dirvožemis buvo modifikuotas į vaisingą iki lygio, tinkamo augalininkystei. Kaip dirvos gerintojai buvo naudojami: granuliuotas mėšlas, vermikompostas, sapropelis ir durpės.
Mokslinius tyrimus pagal Techninės pagalbos sutartį vykdė Aridinių zonų eksperimentinė stotis. 5 kartus sumažinus dirvožemio gerintojų įterpimo normą, buvo gauti derliai, geresni už derlius derlinguose Ispanijos dirvožemiuose. Technologija Scarabaeus ir atlikti moksliniai tyrimai 2024-01-25 buvo pristatyti tarptautinėje telekonferencijoje, kurioje dalyvavo 29 žymūs dirvožemio mokslininkai ir tyrėjai iš Europos, Afrikos, Pietų Amerikos. Yra gauti teigiami vertinimai. Tabernaso dykumoje įvykę mašinos „Scarabaeus“ techniniai incidentai tapo mašinos modernizavimo pagrindu. Padarytos metodologinės klaidos tapo reikšmingu patyrimu. Mes jau žinome aridinės zonos galimybes tapti derlinga 5 kartus pigiau.
Žemės ūkio mašinos “Scarabaeus” našumas įterpiant dirvos gerintoją – 42 hektarai per mėnesį. Šiame procese mašina „Scarabaeus“ įgalina įterpti dirvos gerintojo 5 kartus mažiau negu yra nustatyta norma tradicinėje technologijoje. Tai yra taikytina ir tradiciniams dirvos gerintojams -granuliuotam mėšlui ir vermikompostui.
Granuliuotas mėšlas ir vermikompostas masiškai nėra taikomi degradavusiam ar dykumėjimo paveikto dirvomežio atkūrimui su tradicine technologija, kadangi tokia investicija į dirvožemio atkūrimą komerciškai yra nerentabili. 5 kartus pigesnė inovatyvi technologija „Scarabaeus“ turi realių šansų sukurti neproduktyvaus dirvožemio modifikavimo plėtros proveržį. Didžiausią pridėtinę vertę „Scarabaeus“ technologija gali sukurti su dirvos gerintoju iš sapropelio aridinėse zonose, kur gaunami du-trys derliai per metus.
GJ Magma Ltd valdo sapropelio ir durpių išteklius su leidimais eksploatuoti, patentuotas technologijas ir pramoninius prototipus, patikrintus realioje veikimo aplinkoje. GJ Magma Ltd. disponuoja aukštos pridėtinės vertės organinių trąšų iš sapropelio ir durpių gamybos technologija. Tai įmonės know-how. GJ Magma Ltd. turi kompetentingą komandą ir patikimą technologinės įrangos gamybos partnerį.
GJ Magma Ltd. mokslo vadovas: dr. Ginutis Juozapavičius
Strapsnis apie technologiją moksliniame žurnale „Journal of Biotechnology & Bioresearch“ čia.
Inovatyvi dirvožemio modifikavimo technologija Scarabaeus: